Ana Sayfa Hakkımızda Etkinlikler Eğitimler Makaleler Üye Portfolyoları Ödüllü Fotoğraflar Basında Biz Yarışmalar İletişim
HABERLER
Mart 2015 Ayın Konuğu 'Niko GUIDO'04.03.2015

" Ayın Konuğu" etkinliği kapsamında, 14 Mart 2015 Cumartesi günü Sn. Niko GUIDO ile birlikte gösteri ve söyleşimiz olacaktır.

Niko GUIDO Kimdir ?

Niko Guido İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi´ni ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesini bitirdi. Uzun yıllar turizm sektöründe çalıştı, daha sonra yaşamına fotoğrafçı olarak devam etmeye karar verdi. Türkiye’de ve dünyada 40'ın üzerinde şehirde sergi açan sanatçının fotoğrafları yurt içi ve yurt dışında birçok gazete ve dergide yer aldı. Nü fotoğraf sanatında yakaladığı başarısı onu uluslararası fotoğraf çevrelerinde de saygın bir yere getirmiştir.Fransa’da yayımlanan ve dünya sanat çevreleri tarafından nü fotoğraf, resim ve heykel sanatında önemli bir referans olarak kabul edilen Nude Art Today adlı kitap 2008-2009 baskısında Niko Guido’ya iki sayfa ayırmıştır. 2008 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına “Engelsiz Gülüşler” fotoğraf projesini gerçekleştiren Niko Guido, 2009 yılında Güney Amerika'yı baştan başa fotoğraflamıştır. Daha sonra Haiti, Küba, Japonya, Myanmar, Hindistan, Fas, Nepal, Sri Lanka, Laos, Kamboçya, Vietnam ve Filipinler, projelerini gerçekleştirmiştir. Bu seyahatlerde çektiği fotoğraflar, başta National Geographic olmak üzere birçok dergide yayımlanmıştır. Haiti projesinde Unicef ile çalışan sanatçı, ardından yine Unicef ile birlikte 30 fotoğraf ustasını bir araya getirerek “Van İçin Destek” sergisini düzenlemiştir. Irak Savaşı’nın 10.yılında “Sınır Tanımayan Doktorlar” ile “Leave Us Alone” projesi kapsamında fotoğrafları dünyanın 32 ayrı şehrinde aynı anda sergilenen sanatçı, böylece dünyanın en büyük fotoğraf sergisine imza atmıştır. Çağdaş Fotoğrafçılar Grubu'nun kurucusu olan Niko Guido, 2014 yılının Ocak ayında Türk Eğitim Vakfı yararına “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” sergisini açmıştır. Sanatçı, yüzlerce fotoğrafçının katılımıyla “14 Şehir”, ”BenIstanbul” ve “KadıNgözÜyle” projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 2013 yılında dünyanın en prestijli fotoğraf ödüllerinden Fiap Dünya Kupasında jüri özel ödülüne layık görülen Niko Guido “Fotoğraf Gezgini” adlı bir televizyon programı hazırlamakta, “Fotoğraf Gezginleri” adını verdiği grubuyla dünyayı dolaşmaya, fotoğraflamaya ve projeler hazırlamaya devam etmektedir. Asıl adı Necip Yanmaz olan sanatçı Niko Guido adını kullanmasını şöyle anlatıyor: "Fotoğrafa nü kategorisi ile başladım. O dönemde turizm ve ticaret alanlarında iş yerlerim vardı ve yanımda yüzün üzerinde insan çalışıyordu. Çektiğim fotoğrafları internette paylaşmaya karar verdiğimde yanımda çalışanların ve dolayısıyla işlerimin bu paylaşımlardan olumsuz etkilenmemesi için farklı bir isim kullanmaya karar verdim. Lise ve üniversite yıllarımda, rehberlik yaptığım dönemde turistler kolaylık olsun diye bana Niko diye hitap ediyorlardı. Guido da İtalyanca rehber demek. Çok fazla düşünmeden Niko Guido olsun dedim ve ilk fotoğraflarımı bu isimle paylaştım. Kısa bir süre sonra bir gazete benimle röportaj yaptı ve Niko Guido ismi kendi adımın önüne geçti. Ben fotoğrafın mesleğim olacağını ve başka bir isimle bu işi yapacağımı aklıma bile getirmemiştim."

 
Makaleler
Sabit Kalfagil Milyon Dolarlık Fotoğraflar S.Kalfagil
Ali Alışır Genetiği Bozulmuş İmgeler A.Alışır
Güler Ertan Fotoğraf Dilinin Dünü ve Bugünü G.Ertan
Gökhan Bedir Eugene Smith ve Minamata
Beyhan Özdemir İçeriğin estetik yorumcusu : W. EUGENE SMİTH
Yörükhan Ünal Sanat ve ideoloji
Tüm makaleler için tıklayınız
Formlar
Etkinlik Katılım Formu
E-Bülten
Etklinlikler, Eğitimler ve Kufsad'dan haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurarak e-bütltene kayıt olabilirsiniz.
Ad Soyad :
Tel :
E-Posta :
 

İletişim Bilgileri
Adres: Kahramanlar Cad. 09 K Plaza 58/B K.4 D.16 09400 Kuşadası / Aydın
Telefon: (256) 612 72 93
E-Mail: info{at}kufsad.org

Banka Hesap Bilgileri
Hesap Adı: Kuşadası Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği
Banka Adı: ING Bank
Şube: Kuşadası
Hesap No: 7942521-mt1